Wyprawy

wyprawy nurkowe

Marsa Alam - Foury Shoals

Marsa Alam - Foury Shoals

Ogólny program safari

I dzień

wylot z Warszawy/Katowic/Poznania/Wrocławia/Gdańska do Hurgady, transfer busem do mariny w Marsa Ghaleb lub Marsa Alam, zaokrętowanie, kolacja

II-VII dzień

6-dniowy rejs na łodzi, 6 dni nurkowania po 3-4 nurkowania dziennie, ostatniego dnia dwa ze względu na powrotny lot samolotem

VIII dzień

transport na lotnisko wprost z łodzi lub z hotelu w Hurghadzie, wylot do Polski

 

Najciekawsze miejsca nurkowe trasy

Elphinstone - to perełka Morza Czerwonego,jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych raf położona w rejonie Marsa Alam. Jest to długa wąska rafa w kształcie owalu rozciągajaca się z północy na południe na otwartym morzu. Jej wschodnia i zachodnia strona to stroma ściana opadająca do 100 metrów podczas, gdy jej północny i południowy wierzchołek to plateau. Północne plateau jest płytkim ogrodem koralowym zaczyna się na głębokości 5 metrów, a kończy na ponad 30, natomiast południowe plateau jest głębsze z pionową ścianą zaczynającą się na głębokości 30 metrów opadająca w głębiny. Ogromne ściany są w całości obrośnięte nietkniętymi koralami miękkimi i twardymi. Spektakularne podwodne życie od ławic małych rybek po duże okazy : mant, szarych rekinów rafowych, i rekinów młotów, tuńczyków, makreli, żółwi.

Abu Dabab, miejsce nurkowe rozsławione w całym Egipcie przez mieszkańców czyli krowy morskie.

Shaab Marsa Alam, rafa w kształcie podkowy. Płytsze nurkowanie wykonujemy przy ciekawym ergu, oglądamy też wrak łódki nurkowej na około 15 metrach a dla pragnących większych wrażeń na zewnętrznej stronie jest drp off gdzie spotkanie rakina nie należy do rzadkości.

Shaab Sharm, owalna rafa ze stromymi ścianami obrośniętymi miękkimi koralowcami. Pływając z prądem i podziwiając ściany spoglądamy w toń bo spotkanie wynurzającego się z tamta rekina czy manty jest wysokoprawdopodobne. Po obu stronach mamy piękne plateau na 20-25 metrach, gdzie możemy zobaczyć żółwie, płaszczki czy mureny.

Ras Samadai albo Delphin Hous, rafa w kształcie podkowy, położona około 5 km na południowy wschód od Marsa Alam. Rafa skierowana jest ze wschodu na zachód, tworząc naturalną lagunę na południu, która jest ulubione miejscem wypoczynkowe populacji delfinów długoszczękich z którymi możemy posnorklować. Możemy zrobić tam kilka nurkowań. Znajdziemy tam system jaskiń, tuneli i dziur wyrzeźbionych w rafie, możemy też pływać wśród ergów lub udać się na wschodnią stronę nad drop-off.

Abu Galawa Soraya, rafa z formacjami skalnymi i koralowymi ogrodami, piaszczyste plateau na 10 metrach to istne akwarium, amfiprionów, skrzydlice, strzępiele, mureny, płaszczki a do tego na głębokości 15 metrów leży obrośnięty koralami jacht.

Claudia Reef, piękna rafa o niezwykłemu ukształtowaniu, pełna tuneli, szczelin, zagłębień i małych grot. Istny labirynt przez który przebijają się promienie słoneczne i tworzą niepowtarzalny klimat. Pływamy na głębokości 10-12 metrów, w zachodniej części rafa opada do 30 metrów a część północnowschodnia to koralowy ogród i ergi.

Malahy, zespół raf tworzących istny labirynt. Ergi miedzy którymi znajdujemy zwężenia, wąwozy, kanały, jaskinie, wszystko to na głębokości 15-20 metrów. Nurkowanie tam to niesamowity zawrót głowy. Wypływając na zewnątrz pływamy nad ogrodem koralowym i mniejszymi ergami. Spotkać tam możemy żółwie, płaszczki i rekiny.

Satayah, wschodnia część to ściana łagodnie opadająca do piaszczystego dna, na którym wyrastają liczne koralowe ergi ciągnące się aż do południowego krańca rafy, duże formacje twardych i miękkich korali. Wiele gatunków ryb: grupery, barakudy, tuńczyki, napoleony, płaszczki i krewetki. Notowane były również spotkania z rekinami różnych gatunków. Duża szansa na spotkanie delfina gdyż na północy mamy Dolphin Home gdzie możemy zrobić snorkling z delfinami.

 

Przeczytaj informacje odnośnie łodzi

 

Cena safari obejmuje: transfer lotnisko - łódź – lotnisko, 7 noclegów (z czego pierwszy lub ostatni może odbyć się w hotelu), trzy posiłki dziennie oraz owoce i przekąski, polskiego przewodnika, butle oraz ich napełnianie, balast, napoje bezalkoholowe (kawa, herbata, napoje gazowane), 2-3 nurkowania pierwszego dnia, 3-4 nurkowania w dniach 2-5, 2 nurkowania 6. dnia

Cena safari nie obejmuje: przelotu 1400 PLN, wizy egipskiej 15 USD, napiwku dla załogi 25 EUR, dodatkowych posiłków poza łodzią, napojów alkoholowych, wypożyczenia sprzętu nurkowego, nitroksu, opłatę Reef Protection Fee 15 EUR, ubezpieczenia KL, NNW od 2,50 PLN.