Wyprawy

wyprawy nurkowe

Shaab El Erg

Shaab el Erg (Dolphin House) to miejsce nurkowe w pobliżu El Gouny. To najdalej na północ położone miejsce nurkowe, do którego pływa się z Hurghady podczas zwykłego dnia nurkowego. Ze względu na dużą odległość, nie jest to miejsce zbyt często odwiedzane. Warto jednak odbyć tą daleką podróż ze względu na delfiny, które przeważnie bawią się w kanale między główną rafą a mniejszą jej częścią (gotta). Delfiny pojawiają się w Hurghadzie na różnych rafach, ale tu prawdopodobieństwo ich spotkania jest najwyższe. Możemy zostać na dwa nurkowania, boje cumownicze znajdują się zarówno z lewej jak i prawej strony kanału. Pierwsze nurkowanie zaczynamy przepływając kanał a potem skręcamy w prawo trzymając się rafy. Na drugim nurkowaniu opływamy gotte zaczynając od lewej strony. Znajdziemy tu piękny ogród złożony z twardych koralowców i małe ergi obrośnięte miękkimi koralami. Jeśli ma się szczęście w okresie zimowym można zobaczycie tu manty.

Shaab Eshta

Shaab Eshta, rafa znajduje się niedaleko wyspy Magawish. Cieszy się duża popularnością ze względu na odległość (20-30 min. od brzegu) jak i głębokość (7-10 metrów) a właściwie jej brak. Doskonałe miejsce dla nurków mniej doświadczonych, bardzo popularne miejsce dla kursantów lub na tzw. intro (pierwszy raz pod wodą) ale nie tylko - ergi są interesujące a bogactwo podwodnego życia jest zadziwiające. Dodatkowo mamy całkiem interesujące pole trawy morskiej. Zobaczyć tu można red sea walkmen, stonefish, scorpionfish, crocodilfish, lionfish, egal ray, ławice yellowfish, tuńczyki a i delfiny chętnie zaglądają w to miejsce.

Shaab Sabrina

Shaab Sabrina, rafa położona między wyspami Małym i Dużym Giftunem. Rafa znana przede wszystkim ze względu na koralowy ogród uznawany za najładniejszy ze wszystkich miejsc nurkowych w okolicy Hurghady. Ze względu na prąd i ukształtowanie rafy idealnie nadaje się na dryft. Ogród to istny labirynt najprzeróżniejszych twardych i miękkich koralowców, przeróżnych kształtów, rozmiarów i kolorów. Rafa ta to nie tylko korale, ale i ulubione miejsce żółwi - a mając szczęście zabaczyć można eagle raye czy rekina.

Shaab Petra

Shaab Petra, rafa znajduje się niedaleko wyspy Magawish. Cieszy się dużą popularnością ze względu na odległość (20-30 min. od brzegu) jak i głębokość (7-10 metrów) a właściwie jej brak. Doskonałe miejsce dla nurków mniej doświadczonych, bardzo popularne miejsce dla kursantów lub na tzw. intro (pierwszy raz pod wodą) ale nie tylko - dwa duże ergi są interesujące a bogactwo podwodnego życia jest zadziwiające, szczególnie na małym ergu, położonym kikanaście metrów od większego, praktycznie zakrytego ławicami rybek. Zobaczyć tu można red sea walkmen, stonefish, scorpionfish, crocodilfish, lionfish, egal ray, ławice yellowfish, tuńczyki.

Shaabruhr Umm Gammar

Shabruhr Umm Gammar, rafa w kształcie owalu, położona przy Umm Gammar. Liny cumownicze znajdują się na południowej stronie rafy. Nurkowanie zaczynamy nad plateu, które rozciąga się na zachodnią część rafy a płynąc na wschód dotrzemy do drop-off. Po drodze natrafimy na szczątki statku dostawczego Egipskiej marynarki wojennej (około 30 metrów), który zatonął w drodze na wyspę Shedwan. Na rafie znajdują się również wraki dwóch innych łodzi, niestety głębokość, na której leżą znacznie przekracza limit nurkowania rekreacyjnego. Rafa ta to nie tylko ściana i wrak, ale i zagłębienia i tunele, które akurat są dostępne dla wszystkich, gdyż znajdują się na głębokości kilku metrów. Doskonale nadaje się na dryft, jest to jedno z niewielu miejsc w Hurghadzie, w którym możemy spotkać rekiny.