Wyprawy

wyprawy nurkowe

Abu Nuhass

Abu Nuhass

Abu Nuhass, rafa leżąca na trasie żeglownej przez Morze Czerwone. 17 września 1869 roku został otwarty Kanał Sueski, który stał się najbliższą drogą do kolonii indyjskich. Wiele statków, głównie pod angielską banderą, przepływało przez ten mający złą sławę akwen. Często kończyło się to tragicznie z uwagi na liczne rozsiane po całym morzu rafy koralowe, mało widoczne i śmiertelnie niebezpieczne. Rafa Abu Nuhas, została ochrzczona "żelazną" lub "blaszaną" ze względu na ilość wraków, które skończyły w tym miejscu swoją podróż. Unikatowe miejsce na Morzu Czerwonym oferujące nurkowanie na kilku wrakach położonych obok siebie: Carnatic, Chrisoula K, Giannis D i Kimon M. Możemy zobaczyć tu również szczątki wielu innych wraków, niestety całkowicie już zniszczonych.

 

Carnatic

Carnatic

Carnatic – wrak z butelkami wina. Położony na głębokości maksymalnej 28 m, wystaje na głębokość do 15 metrów. Spoczywa na lewej burcie , równolegle do ściany rafy. Nurkowie nazywają go zazwyczaj „frachtowcem przewożącym wino” lub „wrakiem z butelkami wina” – z tego powodu, że w jego części dziobowej leżała znaczna liczba butelek wina, portwajnu, szampana, piwa i wody sodowej. Dziś butelki te znalazły miejsce w witrynach prezentujących zbiory nurków i tylko stare zdjęcia świadczą jeszcze o „różnorodności butelek”, jakie można było w nim niegdyś znaleźć. Drewniane pokłady z biegiem czasu zmurszały, tylko stalowe ramy – dziś porośnięte grubą warstwą koralowców miękkich – wytrzymały 125 lat w morzu. Stanowią przepiękne motywy fotograficzne, a nurkowanie w kadłubie przypomina spacer pod arkadami. Tysiące zmiataczowatych wydają się tworzyć niemal nieprzeniknioną zasłonę, która dzieli się niczym dotknięta niewidzialną ręką, ustępując z drogi nurkowi.

 

Chrisoula K

Chrisoula K

Chrisoula K – wrak z glazurą. Statek ten, mający długość 60 m, zatonął w 1982 roku. Jego wrak spoczywa pionowo w stosunku do rafy, dziobem na jej zboczu. Jest dobrze zachowany, lecz ze względu na młody jeszcze wiek – skąpo porośnięty. Przy śrubie, stanowiącej najgłębsze miejsce wraku, głębokość wynosi 28 metrów. po silnie wgniecionym dziobie można się zorientować, z jaką silą statek uderzył o rafę. Nadbudówki wystają na głębokość 6 m, jedynie maszt sięga aż na powierzchnię. Komin jest oderwany i leży z boku na piasku. Ładunek, który stanowiła glazura, do dziś znajduję się w ładowni.

 

Giannis D

Giannis D

Giannis D – frachtowiec przewożący drewno. Przedostatnim statkiem, który zakończył rejs na rafie Abu Nuhas był grecki frachtowiec ,19 marca 1983 r. wpłynął na rafę i w krótkim czasie zatonął. Wrak ma około 80 m długości i 10 m szerokości. Leży na głębokości 20 m pod ostrym kątem w stosunku do rafy, ukosem na piaszczystym dnie. Stępka skierowana jest w stronę ściany rafy, zaś nadbudówki w stronę otwartego morza. na dachu rafy, na głębokości 3 m spoczywa duża kotwica. Wrak jest przełamany w połowie, jeden z masztów wystaje aż na głębokość 3 m pod powierzchnię wody. Przednia część jest dobrze zachowana, a ponadto obficie porośnięta koralowcami twardymi i miękkimi. Ukośne położenie części dziobowej jest niekiedy irytujące: nurek musi sobie uświadamiać, ze to nie on płynie krzywo, lecz statek leży ukosem.

 

Kimon M

Kimon M

Kimon M – wrak z soczewicą. Ten mierzący 60 m statek zatonął w 1976 roku. Jest dobrze zachowany, lecz jeszcze słabo porośnięty. Wrak spoczywa na sterburcie dziobem bezpośrednio na zboczu rafy, zaś śruba sterczy w kierunku otwartego morza. Rufa, znajdująca się na głębokości 32 m, stanowi najniższe miejsce wraku. Do dużych ładowni można nurkować tylko kilka metrów w głąb. Odradzamy zbyt dalekie zagłębianie się w nie, gdyż można łatwo zahaczyć o deskowanie usztywniające i odstające części. Nadbudówki sięgają na głębokość 10 m poniżej powierzchni morza.

Dunraven

SS Dunraven, brytyjski statek parowy zbudowany w roku 1873 w stoczni Newcastle. Przewożąc bawełnę i wełnę z Bombaju w Indiach, zatonął 25 kwietnia 1876 r., po uderzeniu w rafę. Leży na głębokości 30 m w pobliżu rafy, obrócony do góry dnem. Wrak ma 80m długości i 10m szerokości. Rufa leży na głębokości 29m.. 25-osobowa załoga została uratowana. Dunraven zderzył się z rafą po rzekomej pijackiej dyspucie pomiędzy kapitanem, jego żoną a pierwszym oficerem, i zatonął opodal Sha'b Mahmoud (okolica Sharm el Sheikh).

Hebat Allah

Hebat Allah, stosunkowo "świeży" wrak, został zatopiony w 2004 roku przez władze egipskie współpracujące z Red Sea Association, w zamiarze miał stanowić nową atrakcję i trochę odciążyć mocno oblegane miejscowe raf. Problemem jest tylko to że zamiast na planowanych 25-30 metrach osiadł na 47 metrach co wyklucza rekreacyjne, bezdekompresyjne nurkowanie. Leży pomiędzy Gotta Abu Ramada a El Aruk, na równej stępce z topami masztów na 27 metrach. Jest długi na 51 metrów, szeroki na 8 metrów a jego wyporność to 300 ton. Wrak jest oznaczony dwoma bojami cumowniczymi a dodatkowo zamocowano dwie niezależne liny mające ułatwiać dekompresję.

Ze względu na głębokość i silne prądy (szczególnie powierzchniowe) i czasami kiepską widoczność uznawany jest za trudny i wymagający.

El Mina

El Mina, kuter trałowy, spoczywa w zatoce portowej w Hurghadzie. Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych wraków w tym rejonie. Kuter zatonął w wyniku ostrzelania przez samolot armii Izraelskiej w czasie wojny sześciodniowej. Leży na lewej burcie na skalistym dnie. Głębokość dna przy części rufowej osiąga 32m, przy dziobie ok. 28m.. Najpłytsze miejsce to część prawej burty (18m). Jako że kadłub jednostki ma kształt wrzecionowaty, to najpłytsze miejsce znajduję się w centralnej części kutra. na jednostce pozostało wiele wyposażenia stosowanego w "rozbrajaniu" zaminowanych obszarów. Są to m.in. pławy minerskie o różnej wielkości – ciągnięte parami na dwóch linach, na różnych głębokościach odcinały specjalnymi "nożycami" miny zakotwiczone do dna (trałowanie).

Pławy te ze względu na bardzo charakterystyczny kształt często są mylone z torpedami.

Mohamed Hasbala

Mohamed Hasbala to stary rybacki kuter, który przez długi czas, zacumowany przy wraku El Miny, przez długi czas nabierał wody aż zatonął w styczniu 2007 roku. Leży na 31m a nadbudówkę ma na 24 metrach. Leży obok El Mini i podobnie raz mamy tam linę do przycumowania łodzi a raz nie.

Widoczność słaba (leży w porcie), zdarzają się silne prądy powierzchniowe.