Wyprawy

wyprawy nurkowe

St John's - Zwrotnik Raka

St John's - Zwrotnik Raka

St John's to formacja koralowa położona na Zwrotniku Raka na dalekim południu egipskiego Morza Czerwonego niedaleko granicy z Sudanem i. Rozległy region raf i atoli, niemalże nie tknięty ludzką ręką. Jedna z najpiękniejszych raf na świecie, różnorodność korali, bogata fauna, powoduje iż jest to miejsce wyjątkowe. St John's to ściany porośnięte gorgoniami i miękkimi koralami przeróżnych kolorów, gdzie płynąc z prądem nie widząc dna tylko granat niezmierzonej toni, czekamy na pojawienie się rekina białopłetwego albo manty. Rafa ta to nie tylko ściany ale i ergi wznoszące się do powierzchni z głębokości 25 metrów, poprzecinane tunelami,lagunami i koralowymi ogrodami gdzie spotykamy ławice barakud, mureny, żółwie, płaszczki i amfipriony. Ta niesamowicie barwna rafa z różnorodnym kalejdoskopem obrazów z podwodnego świata sprawia, że nurkowanie tutaj to fantastyczne doznanie.

 

Ogólny program safari:

I dzień

wylot z Warszawy/Katowic/Poznania/Wrocławia/Gdańska do Hurgady, transfer busem do mariny w Marsa Alam albo Hamaty, zaokrętowanie, kolacja

II-VII dzień

6-dniowy rejs na łodzi, 6 dni nurkowania po 3-4 nurkowania dziennie, ostatniego dnia dwa ze względu na powrotny lot samolotem

VIII dzień

transport na lotnisko wprost z łodzi lub z hotelu w Hurghadzie, wylot do Polski

 

Najciekawsze miejsca nurkowe trasy:

Abu Galawa Soraya, rafa z formacjami skalnymi i koralowymi ogrodami, piaszczyste plateau na 10 metrach to istne akwarium, amfiprionów, skrzydlice, strzępiele, mureny, płaszczki a do tego na głębokości 15 metrów leży obrośnięty koralami jacht.

Claudia Reef, piękna rafa o niezwykłemu ukształtowaniu, pełna tuneli, szczelin, zagłębień i małych grot. Istny labirynt przez który przebijają się promienie słoneczne i tworzą niepowtarzalny klimat. Pływamy na głębokości 10-12 metrów, w zachodniej części rafa opada do 30 metrów a część północnowschodnia to koralowy ogród i ergi.

Satayah, wschodnia część to ściana łagodnie opadająca do piaszczystego dna, na którym wyrastają liczne koralowe ergi ciągnące się aż do południowego krańca rafy, duże formacje twardych i miękkich korali. Wiele gatunków ryb: grupery, barakudy, tuńczyki, napoleony, płaszczki i krewetki. Notowane były również spotkania z rekinami różnych gatunków. Duża szansa na spotkanie delfina gdyż na północy mamy Dolphin Home gdzie możemy zrobić snorkling z delfinami.

Abu Basala, podłużna rafa o głębokości 15-20 metrów. Znajdziemy tu i plateau i ergi i koralowy ogród i ścianę ze szczerbinami, która w jednym miejscu przechodzi w przepiękną lagunę na 3-5 metrach. Mnóstwo ryb: skrzydlice, stonefish, scorpionfish, napoleony i żółwie.

Habili Ali, bardzo ciekawa rafa. Pionowe ściany wyrastają z dużych głębokości do 2 - 4 metrów pod powierzchnią wody, nie ma tu dla łodzi żadnej ochrony od wiatru. Nurkowanie wykonujemy płynąc z prądem wzdłuż ściany wschodniej lub zachodniej.Porośnięte są ogromnymi gorgoniami i miękkimi koralami. Bardzo dobre miejsce na spotkanie z wieksza ryba: rekiny białoczube, młoty, tuńczyki napoleony, makrele i olbrzymie ryby papuzie.

Dangerous Reef, kolejna ciekawa rafa, ściana o głębokości do 20 metrów z charakterystycznymi szczelinami zagłębieniami i jaskiniami oraz tunelem na głębokości 6 metrów, przepływając przez niego ścinamy róg zachodniej i południowej ściany. Znajdziemy tu też ciekawe ergi i przepiękny koralowy ogród.

Habili Soraya, rafa w kształcie słupa ze szczytem na głębokości 4metrów pod powierzchnia wody. Nieduża rafa, która opływamy dookoła kilka razy, zaczynając głęboko, gdzie spotykamy rekiny i stopniowo się wypłycamy, gdzie ma mniejszych głębokościach ławice małych rybek przesłaniają nam widok.

Gotta Kebira, ściana z mnóstwem szczelin i jaskiń oraz tunelem między jaskiniami. Wspaniały dryft wzdłuż wschodniej ściany z dużym prawdopodobieństwem spotkania wielu rekinów białoczubych, młotów, szarych rafowych oraz napoleonów, tuńczyków, makreli, barakud i żółwi.

Gotta Soraya, rafa wyrastająca na środku morza, jest uznawana za jedną z najlepszych ścian nurkowych na Morzu Czerwonym. Obrośnięta miękkimi koralami i gorgoniami. Pełna szczelin i jaskini gdzie możemy zobaczyć mnóstwo glasfishy a w toni rekiny białoczybe.

Malahy, zespół raf tworzących istny labirynt. Ergi miedzy którymi znajdujemy zwężenia, wąwozy, kanały, jaskinie, wszystko to na głębokości 15-20 metrów. Nurkowanie tam to niesamowity zawrót głowy. Wypływając na zewnątrz pływamy nad ogrodem koralowym i mniejszymi ergami. Spotkać tam możemy żółwie, płaszczki i rekiny.

 

Przeczytaj informacje odnośnie łodzi

 

Cena safari obejmuje: transfer lotnisko - łódź – lotnisko, 7 noclegów (z czego pierwszy lub ostatni może odbyć się w hotelu), trzy posiłki dziennie oraz owoce i przekąski, polskiego przewodnika, butle oraz ich napełnianie, balast, napoje bezalkoholowe (kawa, herbata, napoje gazowane), 2-3 nurkowania pierwszego dnia, 3-4 nurkowania w dniach 2-5, 2 nurkowania 6. dnia

Cena safari nie obejmuje: przelotu 1400 PLN, wizy egipskiej 15 USD, napiwku dla załogi 25 EUR, dodatkowych posiłków poza łodzią, napojów alkoholowych, wypożyczenia sprzętu nurkowego, nitroksu, opłatę Reef Protection Fee 15 EUR, ubezpieczenia KL, NNW od 2,50 PLN.