Trasy niestandardowe

Trasy niestandardowe

Na życzenie klienta realizujemy również trasy niestandardowe:

St John’s – Zabargad – Rocky

St John's to formacja koralowa położona na Zwrotniku Raka na dalekim południu egipskiego Morza Czerwonego niedaleko granicy z Sudanem i. Rozległy region raf i atoli, niemalże nie tknięty ludzką ręką. Jedna z najpiękniejszych raf na świecie, różnorodność korali, bogata fauna, powoduje iż jest to miejsce wyjątkowe. St John's to ściany porośnięte gorgoniami i miękkimi koralami przeróżnych kolorów, gdzie płynąc z prądem nie widząc dna tylko granat niezmierzonej toni, czekamy na pojawienie się rekina białopłetwego albo manty. Rafa ta to nie tylko ściany ale i ergi wznoszące się do powierzchni z głębokości 25 metrów, poprzecinane tunelami, lagunami i koralowymi ogrodami gdzie spotykamy ławice barakud, mureny, żółwie, płaszczki i amfipriony. Ta niesamowicie barwna rafa z różnorodnym kalejdoskopem obrazów z podwodnego świata sprawia, że nurkowanie tutaj to fantastyczne doznanie.

Zabarghad Island to wspaniałe miejsce nurkowe. Tutaj można nurkować wzdłuż ścian porośniętych miękkimi koralowcami i gorgoniami, można patrzeć w toń i czekać na pojawiające się rekiny ale to i miejsca płytsze gdzie mamy koralowy ogród, ergi, koralowe bloki i groty, tworzące niezapomniane przesmyki i kaniony tętniące podwodnym życiem. Zabarghad to też niezidentyfikowany wrak o długości 70 metrów i leżący na głębokości 20 metrów, jest dobrze zachowany, podziwiamy niezniszczoną nadbudówkę, schody i luki. Dobre miejsce na nocne nurkowanie aby podejrzeć przeróżne gatunki skorupiaków udających się na polowanie.

Rocky Island, jest no mała wyspa o owalnym kształcie położona około 20 minut od wyspy Zabarghad. Miejsce to jest marzeniem każdego nurka, ściany opadające w niezbadaną głębie, stałe prądy, które w sposób ciągły i nieustający dostarczają składniki odżywcze dla koralowców, które całkowicie pokrywają zbocza, jedne z najpiękniejszych miękkich korali, największych gorgoni i niesamowitych czarnych korali jakie możemy zobaczyć w Morzu Czerwonym. Duże ryby uwielbiają to miejsce, rekiny, barakudy, tuńczyki a i nierzadko manty.

 

Brothers – Dedalus

The Brother Islands albo El Akhawein są dwiema małymi wysepkami na środku Morza Czerwonego. Big Brother- Duży Brat i Little Brother - Mały Brat są od siebie oddalone o jakieś 5 min podróży łodzią. Na Dużym Bracie znajduje się latarnia morska z której roztacza sie niesamowity widok na morze i Małego Brata. Wyspa otoczona prądami, ściany w całości pokryte miękkimi i twardymi koralami, wielkie gorgonie i niesamowite bicze, tworzą wspaniałą scenerię do niesamowitych nurkowań. Trzeba dodać do tego wysokie prawdopodobieństwo spotkania rekinów i mamy gwarantowane niezapomniane przeżycia. Egipcjanie chronią to miejsce nurkowe, wprowadzając od czasu do czasu zakaz nurkowania a nawet jeśli można nurkować wprowadzona jest opłata przeznaczona na ochronę środowiska. Na dzień dzisiejszy nurkowanie jest dozwolone, tak że trzeba to wykorzystać!

Daedalus Reef albo Abu El Kizan leży 180 km na pułudnie od Brother Islands, pośrodku Morza Czerwonego. Najbardziej oddalona rafa od brzegu egipskiej części morza, część Parku Narodowego. Głębokość w tym miejscu to około 600 metrów i z tej głębokości wznosi się duża owalna rafa z latarnią morską. Rafa jest otoczona spektakularnymi pionowymi ścianami całkowicie zakrytymi miękkimi koralowcami a na 30 metrach zobaczymy zaskakująco duże gorgonie. Na południowej stronie mamy małe plateau miedzy 30 a 40 metrów które kończy się urwiskiem opadającym w głębie. Nurkowanie z prądem wzdłuż jednej ze ścian to niezapomniane przeżycie przyprawiające o dreszcz emocji, trzeba pamiętać, że Daedalus to jedno z dziesięciu czołowych miejsc spotkań z rekinami na świecie. W szczególności rekinów młotów oraz szarych rekinów rafowych i białopłetwych.

 

Brothers – Elphinstone

The Brother Islands albo El Akhawein są dwiema małymi wysepkami na środku Morza Czerwonego. Big Brother- Duży Brat i Little Brother - Mały Brat są od siebie oddalone o jakieś 5 min podróży łodzią. Na Dużym Bracie znajduje się latarnia morska z której roztacza sie niesamowity widok na morze i Małego Brata. Wyspa otoczona prądami, ściany w całości pokryte miękkimi i twardymi koralami, wielkie gorgonie i niesamowite bicze, tworzą wspaniałą scenerię do niesamowitych nurkowań. Trzeba dodać do tego wysokie prawdopodobieństwo spotkania rekinów i mamy gwarantowane niezapomniane przeżycia. Egipcjanie chronią to miejsce nurkowe, wprowadzając od czasu do czasu zakaz nurkowania a nawet jeśli można nurkować wprowadzona jest opłata przeznaczona na ochronę środowiska. Na dzień dzisiejszy nurkowanie jest dozwolone, tak że trzeba to wykorzystać!

Elphinstone - to perełka Morza Czerwonego, jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych raf położona w rejonie Marsa Alam. Jest to długa wąska rafa w kształcie owalu rozciągajaca się z północy na południe na otwartym morzu. Jej wschodnia i zachodnia strona to stroma ściana opadająca do 100 metrów podczas, gdy jej północny i południowy wierzchołek to plateau. Północne plateau jest płytkim ogrodem koralowym zaczyna się na głębokości 5 metrów, a kończy na ponad 30, natomiast południowe plateau jest głębsze z pionową ścianą zaczynającą się na głębokości 30 metrów opadająca w głębiny. Ogromne ściany są w całości obrośnięte nietkniętymi koralami miękkimi i twardymi. Spektakularne podwodne życie od ławic małych rybek po duże okazy : mant, szarych rekinów rafowych, i rekinów młotów, tuńczyków, makreli, żółwi.

 

Abu Nuhass - Rosalie Moeller - Thistlegorm - Brother Islands - Salem Express - Panorama Reef

Abu Nuhass, rafa leżąca na trasie żeglownej przez Morze Czerwone. 17 września 1869 roku został otwarty Kanał Sueski, który stał się najbliższą drogą do kolonii indyjskich. Wiele statków, głównie pod angielską banderą, przepływało przez ten mający złą sławę akwen. Często kończyło się to tragicznie z uwagi na liczne rozsiane po całym morzu rafy koralowe, mało widoczne i śmiertelnie niebezpieczne. Rafa Abu Nuhass, została ochrzczona "żelazną" lub "blaszaną" ze względu na ilość wraków, które skończyły w tym miejscu swoją podróż. Unikatowe miejsce na Morzu Czerwonym oferujące nurkowanie na kilku wrakach położonych obok siebie: Carnatic, Chrisoula K, Ghiannis D i Kimon M. Możemy zobaczyć tu również szczątki wielu innych wraków, niestety całkowicie już zniszczonych. dowiedz się więcej

Giannis D – frachtowiec przewożący drewno. Przedostatnim statkiem, który zakończył rejs na rafie Abu Nuhass był grecki frachtowiec,19 marca 1983 r. wpłynął na rafę i w krótkim czasie zatonął. Wrak ma około 80 m długości i 10 m szerokości. Leży na głębokości 20 m pod ostrym kątem w stosunku do rafy, ukosem na piaszczystym dnie. Stępka skierowana jest w stronę ściany rafy, zaś nadbudówki w stronę otwartego morza. Na dachu rafy, na głębokości 3 m spoczywa duża kotwica. Wrak jest przełamany w połowie, jeden z masztów wystaje aż na głębokość 3 m pod powierzchnię wody. Przednia część jest dobrze zachowana, a ponadto obficie porośnięta koralowcami twardymi i miękkimi. Ukośne położenie części dziobowej jest niekiedy irytujące: nurek musi sobie uświadamiać, ze to nie on płynie krzywo, lecz statek leży ukosem.

Carnatic – wrak z butelkami wina. Położony na głębokości maksymalnej 28 m, wystaje na głębokość do 15 metrów. Spoczywa na lewej burcie, równolegle do ściany rafy. Nurkowie nazywają go zazwyczaj "frachtowcem przewożącym wino" lub "wrakiem z butelkami wina" – z tego powodu, że w jego części dziobowej leżała znaczna liczba butelek wina, portwajnu, szampana, piwa i wody sodowej. Dziś butelki te znalazły miejsce w witrynach prezentujących zbiory nurków i tylko stare zdjęcia świadczą jeszcze o "różnorodności butelek", jakie można było w nim niegdyś znaleźć. Drewniane pokłady z biegiem czasu zmurszały, tylko stalowe ramy – dziś porośnięte grubą warstwą koralowców miękkich – wytrzymały 125 lat w morzu. Stanowią przepiękne motywy fotograficzne, a nurkowanie w kadłubie przypomina spacer pod arkadami. Tysiące zmiataczowatych wydają się tworzyć niemal nieprzeniknioną zasłonę, która dzieli się niczym dotknięta niewidzialną ręką, ustępując z drogi nurkowi.

Chrisoula K – wrak z glazurą. Statek ten, mający długość 60 m, zatonął w 1982 roku. Jego wrak spoczywa pionowo w stosunku do rafy, dziobem na jej zboczu. Jest dobrze zachowany, lecz ze względu na młody jeszcze wiek – skąpo porośnięty. Przy śrubie, stanowiącej najgłębsze miejsce wraku, głębokość wynosi 28 metrów. Po silnie wgniecionym dziobie można się zorientować, z jaką silą statek uderzył o rafę. Nadbudówki wystają na głębokość 6 m, jedynie maszt sięga aż na powierzchnię. Komin jest oderwany i leży z boku na piasku. Ładunek, który stanowiła glazura, do dziś znajduję się w ładowni.

Thistelgorm, jeden z najsławniejszych "nurkowych" wraków świata. Thistlegorm był dużym transportowcem o tonażu ponad 9000BRT, przewożącym w czasie II Wojny Światowej zaopatrzenie dla brytyjskiej armii walczącej w Afryce. W nocy z 5 na 6 października 1941 roku został u wejścia do Zatoki Sueskiej zbombardowany przez niemieckie bombowce startujące z Krety i zatonął wraz z całym ładunkiem - oprócz broni składały się na niego motocykle, ciężarówki, części samolotów i samochodów, opony, buty, dwa lekkie czołgi i dwie lokomotywy. Po wojnie wrak znalazła w 1955 roku ekipa Jacques'a Cousteau płynąca na pokładzie statku Calypso, ale zachowała w tajemnicy szczegóły jego położenia. Wrak ponownie "odkryto" w latach 70-tych, ale dopiero 20 lat później zaczął być on szeroko znanym i popularnym celem nurkowań rekreacyjnych. Thistlegorm jest dużym wrakiem a długości 120 metrów, jego stępka leży na głębokości około 30m, pokład i nadbudówki znajdują się na głębokościach 15 do 20 metrów. Thistlegorm daje również schronienie wielu gatunkom ryb.

Rosalie Moller była zbudowana z stoczni w Glasgow /Barclay Curle & Co./, gdzie opuściła dok pod nazwą "Francis" w styczniu 1910 roku. Na początku pływała w Booth Shipping Company, a w 1931 roku już jako Rosalie Moller została sprzedana firmie Moller Line, gdzie pływała na dalekim wschodzie. W okresie II wojny światowej została wciągnięta w służbę w marynarce wojennej. Od 1940 roku zaczęła pływać jako transportowy okręt Royal Navy, zaopatrujący marynarkę w węgiel. W lipcu 1041 roku Rosalie wyznaczono zadanie dostarczenia 4,680 ton węgla do Aleksandrii. Ze względu na to że droga przez Morze Śródziemne była bardzo niebezpieczna, wybrano trasę dookoła Afryki.

The Brother Islands albo El Akhawein są dwiema małymi wysepkami na środku Morza Czerwonego. Big Brother - Duży Brat i Little Brother - Mały Brat są od siebie oddalone o jakieś 5 min podróży łodzią. Na Dużym Bracie znajduje się latarnia morska z której roztacza sie niesamowity widok na morze i Małego Brata, jak jest ładna pogoda można zejść na wyspę i odwiedzić latarnika. Wyspa otoczona prądami, ściany w całości pokryte miękkimi i twardymi koralami, wielkie gorgonie i niesamowite bicze, tworzą wspaniałą scenerię do niesamowitych nurkowań. Trzeba dodać do tego wysokie prawdopodobieństwo spotkania rekinów i mamy gwarantowane niezapomniane przeżycia. Egipcjanie chronią to miejsce nurkowe, wprowadzając od czasu do czasu zakaz nurkowania a nawet jeśli można nurkować wprowadzona jest opłata przeznaczona na ochronę środowiska. Na dzień dzisiejszy nurkowanie jest dozwolone, tak że trzeba to wykorzystać!

Salem Express, prom pod nazwą Fred Scamaroni zwodowano w 1966 roku, w 1988 roku jednostka zaczęła pływać jako Salem Express. Prom miał wyporność 4771 ton, ponad 100 metrów długości i 18 szerokości. Dwie śruby napędowe zasilane były czterema ośmiocylindrowymi silnikami Diesla. Po zakończonym święcie Ramadan pokład pasażerskiego promu Salem Express pełen był pielgrzymów powracających do swych egipskich domów ze świętego miasta Mekki. W swój ostatni rejs statek wyruszył z portu Jeddah położonego na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej. Nastąpiło poważne załamanie pogody i statek wpłynął na rafę. Dziura powstała w wyniku uderzenia i otwarcie się przednich wrót luku samochodowego spowodowało, że prom błyskawicznie zatonął. Sztormowa pogoda oraz panika wśród załogi pasażerów uniemożliwiały sprawną akcję ratunkową. Ostatecznie uratowało się 180 rozbitków. Oficjalne statystyk podają, że na pokładzie tego dnia znajdowało się 650 osób. Ze względu na skalę tragedii wielu nurków omija to miejsce a ci co nurkują nie są w stanie o tej tragedii zapomnieć. Z szacunku dla tych, którzy zginęli nie ma możliwości eksploracji wnętrz promu Salem Express. Mimo to jest on jednym z najciekawszych wraków w Morzu Czerwonym. Wrakleży na praw ej burcie na głębokości od 32 dziób do 29 metrów rufa. Lewa burta spoczywa kilka metrów pod powierzchnią wody. Przy spokojnym morzu widoczność znacznie przekracza 30 metrów dlatego wrażenie jest imponujące.

Panorama Reef, jedno z ciekawszych miejsc nurkowych Morza Czerwonego. Owalna rafa, w części północnej i południowej znajdziemy tętniące życiem plateau,na 15 -25 metrach, a strona wschodnia i zachodnia to ściany opadające w dół, pokryte miękkimi koralowcami i rozłożystymi gorgoniami,, głębokość morza w tym miejscu dochodzi do 200 metrów. Ulubione miejsce fotografów zajmujących się koloniami ukwiałów których potężne kolonie zasiedlają stoki raf. Miejsce często nawiedzane przez duże ryby: rekiny szare, rafowe i młoty, napoleony, orlenie. Bardzo charakterystycznym stworzeniem które możemy tutaj spotkać jest żyjący tutaj żółw ze zdeformowaną skorupą. Warto tutaj wykonać kilka nurkowań aby dobrze poznać to miejsce, jego mieszkańców i pojawiających się z głębin gości.